Według statystyk rodzice powinni czytać dzieciom po 20. minut dziennie. Nie jest to ani za krótko, ani za długo. Jak doradzają eksperci, jeśli dziecko po 5 minutach czytania zajmie się czymś innym, warto po jakimś czasie powrócić do lektury. Nie można jednak denerwować się, że pociechy nie są całkowicie skoncentrowane na tym, co im czytamy.

– Mamy oczekiwania, że jak czytamy dzieciom, to powinny po prostu siedzieć w ciszy, nie ruszać się i być pochłonięte, bo wtedy to oznacza, że słuchają. A tak nie jest, dzieci potrafią nagle zacząć się wiercić, kręcić loka z włosów czy oglądać coś na ścianie. Rodzice i opiekunowie często denerwują się i mówią: “bądź uważny” albo “czy ty mnie słuchasz?”. A my tymi hasłami rozbijamy uwagę – mówi Bianca-Beata Kotoro.

Według niej warto sięgać również po lekkie, śmieszne lektury. – Żeby pokazać dzieciom, że świat książki jest cudowny i fantastyczny […]. Bardzo często dorośli odwołują się do tego, że oni nie widzą w tym nic zabawnego. Jeśli ktoś po raz 77. wychodzi zza krzaków i woła “akuku”, to czemu śmieszy to dziecko? Odbiór świata i słów przez nas dorosłych i dzieci jest inny – tłumaczy Bianca-Beata Kotoro.

Ile słów dzieci przyswajają biernie? Dlaczego czytanie jest tak ważne? Czy podczas lektury należy trzymać dziecko za rączkę?

Join Waitlist We will inform you when the product arrives in stock. Please leave your valid email address below.